Wymiana reflektora przedniego - Łódź łódzkie

Wymiana przedniego reflektora

O ile ciężko jest opisać czynność wymiany reflektora dla ogółu samochodów, z racji różnorodności budowy, to jest to temat warty poświęcenia mu uwagi i chwili skupienia.

Na rynku motoryzacyjnym oferowana jest cała masa reflektorów, żarówek i halogenów. Niestety, spora część z nich nie posiada homologacji, bez której nasz pojazd nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego. A jeśli już znany od lat mechanik przymknie oko, to możemy zostać nieprzyjemnie zaskoczeni przez patrol drogówki, który wręczy nam mandat w wysokości 200 złotych, wraz z 4 punktami karnymi.

Dotyczy to zbitego reflektora, jak i żarówki emitującej nieprawidłowe światło. Niestety, w grę wchodzi również zabrania dowodu rejestracyjnego, w związku ze nieprawidłowym stanem technicznym. Zaznaczamy, że w świetle polskich przepisów zabrania się stosowania popularnych o-ringów, montowanych często przez kierowców BMW.


Sama wymiana nie należy do najtrudniejszych, choć przyda się zapas cierpliwości. Często wystarczy odkręcić śrubki montażowe i wyjąć element przedniej części karoserii. Niestety, niektórzy producenci utrudnili sprawę i konieczny jest demontaż pobocznych elementów, a nawet przedniego zderzaka. Jest jednak jedna fundamentalna zasada, którą przypisuje się pod każdą markę i model samochodu.

Przed przystąpieniem do pracy, należy odłączyć reflektor od zasilania. Im nowszy samochód, tym więcej ich będzie. Zależy to od wyposażenia, między innymi elektrycznej regulacji wysokości i kąta emitowania światła.

Odpowiednie ustawienie wysokości świecenia jest bardzo ważne, ponieważ jeśli promień będzie ‘bił’ zbyt wysoko, oślepi nadjeżdżających z naprzeciwka, pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Prawa strona drogi powinna być zawsze bardziej oświetlona, niż lewa. Ma to związek z możliwością wystąpienia niebezpieczeństwa czyhającego na poboczu, np. zwierzyny lub pieszych.

Na co należy zwrócić uwagę?

Sprawa jest prosta, wystarczy zwrócić uwagę na oznaczenie litery „E” na kloszu. Jest ona symbolem homologacji europejskiej. Kupując reflektor na wymianę należy pamiętać, że musi on posiadać znak homologacji europejskiej (oznaczenie literą E na kloszu), czyli być dopuszczony do ruchu. Reflektor bez uzyskanej homologacji może być przyczyną oślepiania innych kierowców, a z pewnością spowoduje zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli policyjnej.

Garść informacji o żarówkach
Powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie żarówki dostępne na rynku cechuje taka sama wydajność i właściwości. Już na pierwszy rzut oka można ocenić, która żarówka jest dobra, a która nie. Te z niebieską bańką na czubku, świecą przeważnie gorzej od tych, które nie są zabarwiane.

Jedynie renomowani producenci oferują odpowiednio zabarwione żarówki, które imitują światło emitowane przez ksenony. Barwa jest lekko niebieska, zamiast podstawowej żółtej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kolorowy filtr pochłania pewną dawkę światła, dlatego żarnik musi bić znacznie mocniejszym światłem. A to, prowadzi, niestety, do skrócenia żywotności żarówki, dlatego wybierając te niestandardowe, należy liczyć się z częstszymi wymianami.


Nie polecamy montowania żarówek z oznaczeniami „xenon” , z trzech powodów. Po pierwsze, są nawet trzykrotnie droższe. Po drugie, cechuje je dużo większy pobór prądu. Po trzecie, nie oświetlają właściwie pola przed samochodem. Prawdziwe reflektory ksenonowe nie posiadają w swojej konstrukcji żarników i nie pasują do standardowych lamp.


Jednym z najpopularniejszych typów żarówek jest H4. Cechują je dwa żarniki, które obsługują jednocześnie światła mijania i tzw. „długie”, czyli drogowe. Ich wydajność wynosi mniej/więcej 1000 lumenów. Ciężko określić wydajność żarówek H4, gdyż zależy ona głównie od warunków pracy, np. poziomu wilgoci w kloszu. Według raportów, starczają one na 350- 700 godzin użytku.

W wielu, przeważnie starszych, modelach samochodów wykorzystuje się żarówki H1. Ma o 50% wyższą wydajność, bo mieści się w zakresie 1500 lumenów. Żywotność jest znacznie mniejsza, wynosi maksymalnie 600 godzin. Popularnym, choć drogim rozwiązaniem jest montaż lampy wyładowczej. Jest źródłem światła dla reflektorów ksenonowych.

Co ciekawe, niski pobór prądu, gwarantuje wydajność świetlną na poziomie 3000 lumenów! Dzięki temu, dyskwalifikuje pozostałe komponenty świetlne. Jak wspominaliśmy, nie jest to tania sprawa. Koszt zakupu wynosi od 350 złotych, niestety, wzwyż.